Aktuálně

Důchodové reformy v Evropě

17. srpna 2011 - IDEA dnes vydala studii "Důchodové systémy v Evropě: Reformují všichni". Autor studie Ondřej Schneider v ní vysvětluje, co motivovalo změny v penzijních systémech ve státech Evropské unie, a na základě výsledků doporučuje Česku reformy řádně promyslet. Nejvýraznější reformu provedli v letech 1994-2009 v Polsku, Itálii, Švédsku a Německu, kde se předpokládané náklady na důchodový systém v roce 2050 snížily o 5 až 6% HDP.

Více: Důchodové reformy v Evropě

 
 

DPH a rodiny s dětmi

26. července 2011 - IDEA dnes vydala studii vyhodnocující dopady vládního návrhu kompenzovat sjednocení DPH na 17.5% rodinám s dětmi slevou na dani ve výši 150 Kč měsíčně. Autoři Petr Janský a Klára Kalíšková spočítali, že tento kompenzační návrh vlády by snížil podíl domácností negativně zasažených sjednocením DPH z 80% na 65%. Domácnosti s dětmi by tak po zvýšení daňové slevy v průměru ztratily již jen 35 Kč měsíčně.

Více: DPH a rodiny s dětmi

 
 

Makroekonomická predikce IDEA

ČR v roce 2011: Exportem tažené oživení, očekáváme růst kolem 2%

1. července 2011 Česká ekonomika se vrátila k reálnému růstu v prvním čtvrtletí roku 2010 a pokračuje v něm bez větších zaváhání až do dnešní doby. Jedná se o růst závisející přímo především na poptávce v zemích našich hlavních obchodních partnerů (z 85% státy EU), které také rostou relativně nižší rychlostí. Tento fakt přímo ovlivňuje tempo růstu: nebude jednoduché navrátit se k tempům růstu dosahovaným před vypuknutím finanční krize.

Více: Makroekonomická predikce IDEA

 
 

Penzijní dluh: Břímě mladých

24. května 2011 - IDEA dnes vydala studii Ondřeje Schneidera "Penzijní dluh: Břímě mladých" analyzující skrytý penzijní dluh a mezigenerační přerozdělování v České republice a čtyřech dalších evropských zemích. Studie byla představena na diskusním fóru IDEA za přítomnosti zástupců penzijních fondů, ministerstev a akademické sféry. Český státní důchodový systém ze srovnání vyšel jako nejméně výhodný pro mladší generace.

Více: Penzijní dluh: Břímě mladých

 
 

Poplatky penzijních fondů: Komentář

6. května 2011 - Ondřej Schneider a Libor Dušek napsali komentář o poplatcích penzijních fondů reagující na návrhy Ministerstva financí České republiky. Autoři s pomocí zahraničních příkladů ukazují, že původně navrhované maximální poplatky byly jednoznačně nadsazené. Autoři dále argumentují, že důležitejší než výše regulovaných poplatků je správné nastavení pravidel pro trh penzijních fondů.

Více: Poplatky penzijních fondů: Komentář

 
 

IDEA Zpravodaj