Aktuálně

Návrh rozpočtové rady pro ČR

15. února 2012 - V nové studii představuje Ondřej Schneider návrh na ustanovení rozpočtové rady pro Českou republiku. Rozpočtová rada by měla přispět k posílení dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí země. Návrh dává radě silnější pravomoci než je obvyklé u podobných institucí v Evropě a také než jaké zvažuje česká vláda ve svém připravovaném Zákonu o rozpočtové zodpovědnosti.

Více: Návrh rozpočtové rady pro ČR

 
 

Udržitelnost veřejných financí

6. února - IDEA dnes publikovalo novou analýzu Petra Janského a Ondřeje Schneidera "(Ne)udržitelnost (dluhu) veřejných financí)", která předpovídá vývoj dluhu České republiky do roku 2050. Pokud nedojde k zásadnímu snížení výdajů nebo navýšení přijmů, dluh do roku 2050 vzroste na 160 procent HDP.

Více: Udržitelnost veřejných financí

 
 

Evropská krize českýma očima

6. prosince 2011 - IDEA dnes na diskusním fóru představila studii Viléma Semeráka a Jana Švejnara "Evropská krize českýma očima". Studie se ve třech částech zabývá postupně možnými dopady rozpadu eurozóny na ekonomiku ČR, alternativními scénáři vývoje v eurozóně a možností čínské pomoci Evropě.

Více: Evropská krize českýma očima

 
 

Joseph Stiglitz o eurokrizi

17. října 2011 - Nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2001, člen Výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI a jeden z nejvýznamnějších ekonomů historie, profesor Joseph Stiglitz během své návštěvy Prahy u příležitosti 20. výročí CERGE-EI a konference Forum 2000 zúčastnil několika akcí, jejichž tématem byla i probíhající krize v eurozóně.

Více: Joseph Stiglitz o eurokrizi

 
 

Důchodové reformy v Evropě

17. srpna 2011 - IDEA dnes vydala studii "Důchodové systémy v Evropě: Reformují všichni". Autor studie Ondřej Schneider v ní vysvětluje, co motivovalo změny v penzijních systémech ve státech Evropské unie, a na základě výsledků doporučuje Česku reformy řádně promyslet. Nejvýraznější reformu provedli v letech 1994-2009 v Polsku, Itálii, Švédsku a Německu, kde se předpokládané náklady na důchodový systém v roce 2050 snížily o 5 až 6% HDP.

Více: Důchodové reformy v Evropě

 
 

IDEA Zpravodaj