Aktuálně

Sebedůvěra třídy a soutěž spolužáků o osmiletá gymnázia

Praha 18.4.2016    Nová studie IDEA se zabývá diferenciací žáků základních škol a vlivem, jaký má tento fakt na sebedůvěru žáků, kteří u přijímacího řízení na víceletá gymnázia neuspěli, nebo se na víceletá gymnázia nehlásili. Ukazuje se, že odchod části třídního kolektivu do víceletých gymnázií negativně ovlivňuje sebevědomí žáků v matematice, a to zejména u dívek.

Více: Sebedůvěra třídy a soutěž spolužáků o osmiletá gymnázia

 
 

K čemu vede (ne)transparentnost veřejných zakázek

Praha, 5. dubna 2016  V měsíci březnu Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o veřejných zakázkách. Tento týden o návrhu jedná Senát. Jaké dopady s sebou nový zákon přinese?  Na to odpovídá nejnovější ekonomická studie z dílny IDEA při CERGE-EI.

Více: K čemu vede (ne)transparentnost veřejných zakázek

 
 

Seminář: Inteligentní specializace (RIS3)

 Praha 6.4.2016  Přinášíme videozáznam semináře a panelové diskuse s názvem "Inteligentní specializace: Od akademického konceptu k evropské politice a české praxi", který společně uspořádalo Švýcarské velvyslanectví v Praze a think tank IDEA při CERGE-EI

Více: Seminář: Inteligentní specializace (RIS3)

 
 

Donald Trump lidem slibuje Americký sen. Sice vágně, ale vábně

Dne 17. 3. 2016 byl hostem pořadu Jak to vidí Českého rozhlasu Dvojka Jan Švejnar. Poslechěte si jeho názory na probíhající volební kampaň v USA. 

Více: Donald Trump lidem slibuje Americký sen. Sice vágně, ale vábně

 
 

Tisková zpráva: Veřejná podpora míst ve školkách se vyplatí

Dne 8. 3. 2016      Když na přelomu tisíciletí počet dětí v předškolním věku v Česku během dekády narostl téměř o 30 %, místo ve školce se vyvažovalo zlatem. Posledních pár let počet tří- až pětiletých již klesal a bude i nadále. Přesto v obcích, kde se hodně stavělo a kam se stěhovaly mladé rodiny, není ani dnes snadné místo pro dítě v obecní školce najít. Vyplatí se státu s tím něco dělat, když zřízení jednoho nového místa ve školkách je tak „nekřesťansky drahé“? A kolik vlastně jedno místo navíc stojí?

Více: Tisková zpráva: Veřejná podpora míst ve školkách se vyplatí

 
 

IDEA Zpravodaj