Studie

Odhady dopadů změn DPH na domácnosti: porovnání dvou možných scénářů od roku 2013

Petr Janský

Krátká studie 8 | Listopad 2012

Poslanecká sněmovna schválila v roku 2012 vládní návrh tzv. stabilizačního balíčku včetně zvýšení sazeb DPH od příštího roku u snížené sazby na 15% a u základní sazby na 21%. Odhadujeme dopady tohoto návrhu a porovnáváme jej se sjednocením sazeb DPH na 17.5% od roku 2013, což odpovídá pro zatím platné legislativě.

Krátká studie

 
 

Veřejné zakázky v ČR: Co říkají data o chování zadavatelů?

Pavla Nikolovová, Ján Palguta, Filip Pertold, Mário Vozár

Studie 5 | Říjen 2012

V této práci analyzujeme chování zadavatelů a pomocí kvantitativních metod odhalujeme základní vzorce chování zadavatelů při zadávání zakázek. Ukazujeme, jaký vliv má institucionální prostředí na jejich chování. Dále upozorňujeme na důsledky tohoto chování na vysoutěženou ceny nebo míru konkurence.

Studie, Abstrakt

 
 

Jaký důchod nás čeká? Alternativy vývoje státního průběžného důchodového systému

Ondřej Schneider

Krátká studie 7 | Říjen 2012

V této studii ukazujeme, jak by se mohl vyvíjet český důchodový systém v přístích desetiletích, pokud by nadále spoléhal jen na průběžné financování. Ve dvou alternativách ukazujeme, že by buď došlo k masivnímu zadlužení českého státu, nebo by úroveň důchodů v poměru ke mzdám musela razantně poklesnout v celém věkovém profilu.

Krátká studie, Abstrakt

 
 

Český důchodový systém na rozcestí: Pro koho je výhodný přechod do druhého pilíře?

Ondřej Schneider, Jiří Šatava

Studie 4 | Říjen 2012

V této práci pomocí detailních mikroekonomických dat odhadujeme, jak se změní celoživotní čistý příjem různých skupin obyvatel pokud tito využijí možnosti vyvést 3% mezd ze státního systému a svěří je penzijním fondům.

Studie, Abstrakt

 
 

Dopady makroekonomického vývoje ČR na krajské úrovni: možnosti pro aktivní hospodářskou politiku

Vilém Semerák

Studie pro potřeby Ekonomické rady Asociace krajů ČR | Září 2012

Tato studie má tři hlavní témata: (i) analýza vývoje české ekonomiky a odvození dopadů na jednotlivé kraje, (ii) problematiku měření citlivosti na agregátní (nejen) fiskální šoky na úrovni celé ekonomiky při zohlednění indukovaných efektů a otevřenosti ekonomiky, (iii) úvod do regionální input-output analýzy.

Studie, Abstrakt

 
 

IDEA Zpravodaj