Studie

Důchodové systémy v Evropě: Reformují všichni

Ondřej Schneider

Krátká studie 6 | Srpen 2011

V této krátké studii se věnujeme reformám důchodových systémů, které řada zemí v posledních 15 letech uskutečnila. Snažíme se ukázat, proč v některých zemích dochází k reformám, zatímco jinde se důchodový systém mění jen minimálně, na čem závísí úspěšnost reforem a jaký byl vývoj českého důchodového systému.

Krátká studie

 
 

Jak sjednocení DPH kompenzovat rodinám s dětmi

Petr Janský, Klára Kalíšková

Krátká studie 5 | Červenec 2011

V této studii odhadujeme dopady kompenzací sjednocení sazeb DPH na 17.5% rodinám s dětmi – vyhodnocujeme vládní záměr zvýšit slevu na dani za dítě o 150 Kč měsíčně a jeho alternativy.

Krátká studie, Abstrakt

 
 

Penzijní dluh: Břímě mladých

Ondřej Schneider

Studie 2 | Květen 2011

Studie analyzuje dlouhodobé výhledy existujícího penzijního systému v České republice z pohledu skrytého penzijního dluhu států a mezigeneračního přerozdělování a srovnává ho se systémy v Estonsku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku.

Studie, Abstrakt

 
 

Poplatky penzijních fondů: Komentář

Libor Dušek, Ondřej Schneider

Krátká studie 4 | Květen 2011

V politické debatě o penzijní reformě se konečně otevřelo téma, ve kterém jde jednoznačně o bohatství budoucích důchodců a nikoli jen o přerozdělování: poplatky penzijních fondů. Bylo načase – administrativní náklady fondů mají potenciálně výrazný vliv na výši penzí, kterou lidé budou z naspořených peněz pobírat.

Krátká studie

 
 

Finanční výkonnost penzijních fondů ve střední Evropě: Proč jsou české fondy nejhorší?

Jan Hlaváč, Ondřej Schneider

Výzkumný článek 1 | Duben 2011

V této práci upozorňujeme na slabou finanční výkonnost českého systému dobrovolných penzijních fondů a porovnáváme ji s výsledky penzijních fondů v regionu střední a východní Evropy. Pomocí odhadu Sharpe ratio porovnáváme finanční výnosy penzijních fondů s výnosy čtyř vybraných investičních instrumentů.

Studie, Abstrakt

 
 

IDEA Zpravodaj